oferta galeria kontakt dojazd
 

ATRAKCJE (WALORY PRZYRODNICZE I KULTUROWE)

- Świątynia Wang w Karpaczu
Świątynia Wang wybudowana na przełomie XII i XIII wieku w Norwegi, w miejscowości Wang (skąd nazwa kościółka) jest jednym w Polsce drewnianym kościołem. W XIX wieku kościółek okazał się za mały i wymagał kosztownego remontu, w związku z czym postanowiono go sprzedać. Kościół Wang można zwiedzać codziennie od godz. 9.00 do 18.00 (15.04 - 31.10), od godz. 9.00 do 17.00 - (1.11 - 14.04). W niedziele i święta o godz. 10.00 odprawiane są nabożeństwa
www.wang.com.pl

Kaplica św. Anny znajduje się na zachodnim zboczu Grabowca (784 m n.p.m.), niedaleko Sosnówki. Obok kaplicy tryska źródło zwane Dobrym, Świętym lub Źródłem Miłości (jak głosi legenda, ten, kto siedmiokrotnie okrąży kaplicę z wodą ze źródła w ustach, zapewni sobie szczęście w miłości). Średniowieczna budowla została zniszczona podczas wojen husyckich, a obecną, barokową postawiono w latach 1718-19. Kaplica została wzniesiona na rzucie elipsy i przykryta sklepieniem kolebkowym. Do kaplicy prowadzi żółty szlak, bezpośrednio z ośrodka.

- Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu
Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu zlokalizowane w zabytkowym budynku wybudowanym w latach 1932-36 jest jedną z cenniejszych atrakcji Karkonoszy. Muzeum oferuje 3 wystawy stałe: Geneza i rozwój turystyki w Karkonoszach, Z dziejów sportów zimowych oraz Ochrona przyrody, a także tematyczne wystawy czasowe
www.muzeumsportu.dolnyslask.pl

- Muzeum Mineralogiczne w Szklarskiej Porębie
Muzeum Mineralogiczne w Szklarskiej Porębie posiada bogate zbiory kamieni szlachetnych i półszlachetnych z całego świata i okolicy Karkonoszy. Znajdziemy tutaj kamienie szlachetne, półszlachetne, meteory, a nawet jajo dinozaura
www.szklarska-poreba.pl

- Zamek Chojnik w Sobieszowie
Zamek Chojnik powstał w połowie wieku XIV; wzniósł go Bolko II Mały, a wdowa po nim oddała zamek Gotsche II Schaffowi. Zamek znajduje się na górze Chojnik, na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, dlatego też należy uiścić dodatkową opłatę za wstęp do Parku. ZWIEDZANIE: Ruiny są udostępnionego zwiedzania od poniedziałku do niedzieli od 10:00 – 17:00 (kwiecień- czerwic), od wtorku do niedzieli od 10:00 – 18:00 (lipiec- sierpień), w zimie od 9:00 – 16:00 (z wyjątkiem grudnia i stycznia).
www.zamekchojnik.prv.pl/

- Szlak Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej
Na 100km2 znajduje się 29 pałaców m.in. Pałac Paulinum w Jeleniej Górze, Pałac Schaffgotschów w Cieplicach, Pałac w Wojanowie, Zamek rycerski i Pałac Dębowy w Karpnikach, Pałac w Łomnicy, Dwór Czarne. Na szlaku znajdują się również dwa średniowieczne zamki : Zamek Bolczów w Janowicach Wielkich, z którego pozostały ruiny oraz Zamek Chojnik w Sobieszowie
www.dolinapalacow.pl

- Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach
Główne zabytki Dolnego Śląska zobaczyć możemy w „pigułce” w Parku Miniatur Zabytków Dolnego Śląska, niedawno otwartego skansenu w dawnej fabryce dywanów w Kowarach. Park liczy sobie 31 eksponatów, odzwierciedlonych w skali 1:25. Cały czas powstają nowe budowle, które umieszczane są w naturalnej zieleni, aby pokazać ich prawdziwe piękno.
www.park-miniatur.com

- Sztolnie w Kowarach
Sztolnie Kowary były kopalnią rud żelaza, uranu i radonu, jedną z ponad 20 sztolni radziecko-polskich zakładów R-1 zajmujących się poszukiwaniem, pozyskiwaniem i wysyłaniem rudy uranowej do ZSRR. . Przygotowana i oddana (29.04.2000r.) do zwiedzania trasa liczy około 1200 m chodników, komór i grot podziemnych, gdzie zgromadzono skarby Walonów oraz eksponaty związane z wydobywaniem rud uranu. Dodatkowo w sztolniach funkcjonuje inhalatorium radonowe, jedno z nielicznych na świecie. Temperatura wewnątrz wynosi około 7 stopni, a wilgotność dochodzi do 97%.
www.sztolniekowary.pl

- Miasteczko Western City w Ścięgnach koło Karpacza
Położone między Karpaczem a Ścięgnami pozwala odwiedzającym na przeniesienie się do czasów amerykańskiego Dzikiego Zachodu. Na terenie 5 ha znajduje się 12 drewnianych budynków.
Co można zobaczyć i jakie atrakcje można znaleźć w Western City
- jednym uderzeniem młota wybić pamiątkową monetę, za którą nic kupić nie można, ale za to jak przyjemnie ją mieć.
- zaprosić dzieci do przejażdżki kolejką westernową.
- spróbować utrzymać się na grzbiecie elektrycznego byka.
- przejechać się konno , w corralu, albo w plenerze.
- wejść na słup w wygrać szklankę piwa.
- zdobyć certyfikat poszukiwacza złota, a wcześniej nauczyć się wypłukiwać złoto z piachu.
- uczestniczyć w napadzie na bank
- nauczyć się tańczyć do muzyki folk , albo posłuchać muzyki , żywej i mechanicznej.
- strzelać z łuku , rzucać dzidą do sylwetki bizona, strzelać z broni pneumatycznej
- rzucać lassem
- doić krowę
- kowbojska kuchnia poleca wszelkie specjały
- robić wszystko inne, co przystoi prawdziwemu kowbojowi.
www.western.com.pl

- Obserwatorium na Śnieżce
Śnieżka (1602 m n.p.m.), która jest najwyższym szczytem Karkonoszy oraz Sudetów. Cechą charakterystyczną Śnieżki jest jej mikroklimat. Średnia roczna temperatura wynosi tutaj około 0oC, śnieg pada przez 194 dni w roku, a na szczycie utrzymuje się do 198 dni. 296 dni jest pochmurnych, a zaledwie kilka jest bezwietrznych. Obecnie na szczycie znajduje się obserwatorium meteorologiczne, o nietypowym kształcie „trzech spodków” oraz barokowa kaplica pod wezwaniem św. Wawrzyńca - patrona przewodników z XVII wieku, która była jednym z głównych celów turystyki krajoznawczej w regionie (Rys. 5 ). ZWIEDZANIE OBSERWATORIUM: czynne od maja do października, codziennie w godz. 10:00 - 16:00. Bilety: bilet normalny - 3,00 zł bilet ulgowy - 2,00 zł.
www.sniezka.karpacz.pl

- Kolej Linowa na Kopę
Krzesełkowy wyciąg na Kopę, który zima służy także narciarzom. Czyny w godzinach od 8-16.30 umożliwia turystom dotarcie na Kopę, skąd szlakiem pieszym dostać się można na najwyższy szczyt Karkonoszy – Śnieżkę.
www.kopa.com.pl

- Karkonoski Park Narodowy
Park swoim obszarem obejmuje 5575 ha czyli Główny Grzbiet Karkonoszy od Kowar do Szklarskiej Poręby, co stanowi pas o długości 25 km wzdłuż granicy polsko-czeskiej. Tereny położone powyżej górnej granicy lasu czyli piętro subalpejskie i alpejskie o powierzchni 1717 ha objęto ochroną ścisłą. W skład Parku wchodzą także dwie enklawy na Pogórzu Karkonoskim: Góra Chojnik oraz Wodospad Szklarki. Wstęp na teren Parku jest płatny: jednodniowy normalny - 4,60 zł, jednodniowy ulgowy - 2,30 zł, trzydniowy normalny - 12,00 zł, trzydniowy ulgowy - 6,00 zł, siedmiodniowy normalny 24 zł, siedmiodniowy ulgowy 12 zł
grupowy jednodniowy normalny - 3,60 zł, ulgowy - 1,80 zł. Miesiąc listopad oraz dzień 10 sierpnia są wolne od opłat.
www.kpnmab.pl

- Śnieżne Kotły
Dwa kotły polodowcowe, położone pomiędzy Wielkim Szyszakiem a Łabskim Szczytem, których ściany sięgają wysokości 100m i ok. 80m. Zbudowane są z granitu karkonoskiego. Na dnie zobaczyć można malownicze, okresowo wysychające Śnieżne Stawki, płytkie i niewielkie zbiorniki o krystalicznie czystej wodzie. Ponieważ w ich obrębie występuje wiele chronionych i rzadkich gatunków roślin (sasanka alpejska, pierwiosnka maleńka, wawrzynek wilczełyko), Śnieżne Kotły stanowią rezerwat ochrony ścisłe.

- Mały i Wielki Staw
Kocioł Wielkiego Stawu oraz Kocioł Małego Stawu zostały naturalnie wypełnione wodą, tworząc malownicze jeziora. Wielki Staw o powierzchni 8,3 ha oraz głębokości maks. 25 m stanowi największe jezioro Karkonoszy, natomiast nad Małym Stawem usytuowano schronisko górskie „Samotnia”. Wymienione kotły znajdują się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego.

- Wodospady Kamieńczyk i Szklarka w Szklarskiej Porębie
Najwyższym wodospadem po polskiej stronie Karkonoszy jest Kamieńczyk, składający się z trzech kaskad o łącznej wysokości 27m. Przy wodospadzie znajduje się schronisko „Kamieńczyk” i szałas "Sielanka". Drugim co do wielkości wodospadem jest Szklarka o wyskości 13,3m, którego wody spadają szeroką kaskadą, charakterystycznie zwężającą się ku dołowi, gdzie tworzy się kocioł eworsyjny.

- Najstarsze Polskie Uzdrowisko w Cieplicach
Region jeleniogórski słynie z najstarszego w Polsce uzdrowiska – Cieplice Zdrój, dawniej zwanego Ciepłowodami. Ważnym dla Cieplic okresem był rok 1381, kiedy to Cieplice zakupił rycerz Bolka II świdnicko-jaworskiego, Gotsche Schoff.
Bijące tu od wieków źródła, jedyne w Polsce o temperaturze dochodzącej do 90C, swoją skuteczność zawdzięczają czynnym związkom siarki i krzemu oraz zawartości fluoru. Bazę uzdrowiskową stanowią obecnie Pawilon Lalka, Pawilon Edward, Dom Zdrojowy, Pawilon Marysieńka oraz Pawilon Małgosia dla dzieci. Kuracjusze skorzystać mogą z zabiegów wodolecznictwa, peloidoterapii, kinezyterapii, elektrolecznictwa, światłolecznictwa.
www.cieplice.pl

 

atrakcje turystyczneatrakcje rekreacyjne